İş Sağlığı ve güvenliği uygulamalarında temel sebep iş kazalarının önüne geçmektir. İş Kazalarının önüne geçebilmek için teknolojiden faydalanmak kaçınılmazdır. Endüstri 4.0 da bu bağlamda iş kazalarının önüne geçmek için kullanılabilinir. İş Sağlığı ve Güvenliği uygulamalarından olan risk değerlendirmesinde tehlikeler ve riskler tespit edilmektedir ve tehlike ve risklerin iş kazasına dönülmemesi için tedbirler sunulmaktadır.

Tehlike ve risklerin tespitinde veriler önemlidir. Veriler ile birlikte teknolojiyi kullanarak tehlikeler ve riskler,çalışanlar tarafından fark edilerek iş kazalarının önüne geçilebilinir. Örneğin, akıllı sensörler meydana gelebilecek kazaları ve tehlikeli durumları raporlayarak en güvenli şekilde çalışır ve güvenli bir iş ortamı yaratır. Böylece her seviye ve süreçte doğruluk ve dayanıklılığın artması ile birlikte makine ve cihazdan kaynaklanan üretim hatalarının azalması, sistemin izlenerek kolay uyarı sistemi sayesinde bakım-onarım sürelerinin kısalması ve güvenirliğin/güvenliğin artması beklenebilinir.

İş Sağlığı ve Güvenliği uygulamalarından biri olan ergonomik çalışmalar kapsamında Endüstri 4.0 ın etkisi fazla olacaktır. Endüstri 4.0 ile birlikte kullanılmaya başlanılan otomasyon sistemlerle birlikte çalışanları bedensel olarak zorlayan işlemler daha sağlıklı bir şekilde yapılacaktır.

Giyilebilir teknolojiler ve gelişen sensörler yardımıyla üretilecek olan kişisel koruyucu donanımlarla (baret,eldiven,ayakkabı,kulaklık,gözlük vb) her türlü çevresel verinin ve insana ait yaşamsal fonksiyonların gerçek zamanlı ölçülmesi ve işlenmesi sağlanacak, tehlike ve risk oluşturabilecek unsurlar azaltılacak ya da ortadan kaldırılacaktır.

Gerçek nesnelerin üzerinde her türlü hayali değişimi, denemeyi, yeniden tasarımı, diagnostik işlemleri yapabileceğimiz arttırılmış gerçeklik cihazları veya akıllı gözlüklerin kullanıldığı uygulamalar ile birlikte, iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarından biri olan iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili eğitimler çalışanlara herhangi bir risk oluşturmadan verilebilecek ve çalışanların iş sağlığı ve güvenliği hususlarında tecrübeli olmaları sağlanacaktır.

Emek Mah. Mareşal F. Çak. Blv.
No: 81-A Şehitkamil / GAZİANTEP
Ticaret Sicil No: 54612
Ser Akademi - Tüm hakları saklıdır © 2018
İzinsiz içerik kullanılamaz. Web Tasarım