İş Güvenliği Uzmanlığı Kursu

İş güvenliği uzmanlığı çalışma hayatının işçi sağlığına ve iş güvenliğine en uygun hale getirilmesi adına geliştirilmiş bir iş koludur. Yasalar gereği hem kamu hem de özel sektördeki bütün işyerlerinde iş sağlığını ve güvenliğini gerçekleştirmek amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kişiler görev yapmalıdır. Bu kişiler belli bölümlerden mezun olmalı ve iş güvenliği uzmanlığı kursu eğitimleri ile yeterlilik kazanmalıdırlar.

İş güvenliği uzmanı işyerinde çalışan personelin sağlığı ve güvenliği ölçütlerinin en iyi hale getirilmesi adına yasal mevzuatın belirlediği çalışmaları yapar. Ortamın sağlık ve iş güvenliği açısından en elverişli hale gelmesi için teknik çözümler ve önerilerde bulunur. İşverene yasal mevzuatlar çerçevesinde danışmanlık yapar. Bütün bu donanıma sahip olmak ve iş güvenliği uzmanı olarak görev yapmak isteyenlere de kurumumuz eğitimler vermektedir.

İş Güvenliği Uzmanlığı Belgesi Nasıl Alınır?

İş güvenliği uzmanlığı belgesi sadece Aile ve Çalışma Bakanlığı tarafından verilir. Bakanlık müracaat edilecek tek kurum olsa da sektörle bağlantıyı OSGB firmalarıyla yapmaktadır. Bu nedenle de belli kriterler yerine getirilmelidir.

İş güvenliği uzmanlığı için ilk olarak üniversitelerin belli bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Daha sonra bakanlığın yetkilendirdiği bir İSG kursu aracılığıyla eğitim alınmalıdır. Eğitimler sonunda ÖSYM’nin yapacağı sınava girilmeli ve bu sınavdan yeterli puan alınmalıdır. ÖSYM’nin sınavından 60 ve üzeri puan alanlar başarılı kabul edilirler ve iş güvenliği uzmanlığı sertifikası almaya hak kazanırlar. Sonrasında da çeşitli kurumlarda çalışmaya başlayabilirler.

Kimler İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi Alabilir?

İş güvenliği uzmanlığı eğitimi alabilmek ve sınava girebilmek için bazı şartlar vardır. Söz konusu sınava girebilmek için alanla alakalı olmak gerekmektedir ve bakanlığın belirlediği kriterlere göre iş güvenliği uzmanlığı sınavına girebilecek kişiler şunlardır:

  • İş hayatında resmi şekilde denetçilik görevi yapanlar,
  • Mühendislik bölümlerinden mezun olanlar,
  • Mimarlık bölümlerinden mezun olanlar,
  • İş sağlığı ve güvenliği lisans mezunları,
  • İş sağlığı ve güvenliği önlisans mezunları,
  • Meslek derslerine girebilen teknik öğretmenler,
  • Kimyagerler,
  • Biyologlar,
  • Fizikçiler.

Profesyonel İSG Kursu

İş güvenliği uzmanlığı sertifikası için en önemli detaylardan birisi iş güvenliği uzmanlığı eğitimidir. Bu eğitimler Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kurumlardan verilir. İş güvenliği uzmanlığı eğitimleri toplamda 220 saatten oluşur. Bunun 90 saati uzaktan canlı eğitim şeklinde, 90 saati uzaktan e-senkron şekilde, 40 saati ise uygulamalı staj eğitimi şeklinde yapılır. Teorik eğitimler 15’er gün sürerken uygulamalı eğitim 5 gün sürer. Eğitimlere katılmak zorunludur ve ardışık eğitimlerin birisi tamamlanmadan adaylar diğerine katılamazlar.

İş güvenliği uzmanları A sınıfı, B sınıfı ve C sınıfı belgelere sahip olabilirler. Ser Akademi olarak her biri alanında deneyim sahibi uzman eğitmenlerimizle kursiyerlerimizi hem sınava hem de çalışma hayatına hazırlıyoruz. En yüksek başarı oranlarımızla öne çıkıyoruz.

Emek Mah. Mareşal F. Çak. Blv.
No: 81-A Şehitkamil / GAZİANTEP
Ticaret Sicil No: 54612
Ser Akademi - Tüm hakları saklıdır © 2018
İzinsiz içerik kullanılamaz. Web Tasarım