en uygun diğer sağlık personeli kursu

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve ilgili yönetmeliklere göre işyerlerinde çeşitli sağlık personelleri çalıştırılmak zorundadır. Bunlardan birisi de diğer sağlık personeli, yani işyeri hemşiresidir.

Diğer sağlık personeli belgesi alan kişiler işyerlerinde yasalarla belirlenen görevleri yerine getirirler ve işyerlerinin çalışan sağlığına daha uygun hale getirilmesi, gerekli çalışma ve düzenlemelerin yapılması, denetimlerin gerçekleştirilmesi gibi çeşitli görevleri üstlenirler. İşyerlerinde diğer sağlık personeli çalıştırma zorunluluğu nedeniyle de diğer sağlık personeli unvanına sahip kişilere iş sahası açılmaktadır. Kurumumuz bu alanda uzman kadrosu ve güçlü donanımı ile hizmet vermekte, işyeri hemşireliği kursu ihtiyacı olanlara bütün süreçte yardımcı olmaktadır.

Kimler Diğer Sağlık Personeli Eğitimi Alabilir?

Diğer sağlık personeli sertifikası alabilmek için bazı şartlar vardır. Bunların başında da belli unvanlara sahip olmak gerekir. Bu, aynı zamanda diğer sağlık personeli eğitimleri alabilecek kişileri de ifade eder. Bu kişiler şunlardır:

 • Hemşireler,
 • Sağlık memurları,
 • Acil tıp teknisyenleri,
 • Çevre sağlığı teknisyenleri.

Bütün bu unvanlara sahip olan kişiler diğer sağlık personeli kurslarına katılabilir ve diğer şartları yerine getirdikleri taktirde sertifika sahibi olabilirler. Adayların lisans, önlisans ya da liselerden mezun olduklarının herhangi bir önemi yoktur. Mezuniyet sonrası yukardaki unvanlardan birisini alabilmeleri yeterlidir.

Diğer Sağlık Personeli Belgesi Ne İşe Yarar?

Diğer sağlık personeli eğitimi adayları hem sınava hem de aktif iş hayatına hazırlar. Bu kişiler OSGB bünyesinde işletmelerde pek çok görevi yerine getirirler. Yürüttükleri başlıca görevler şunlardır:

 • İşyerlerinde çalışanların sağlık taramalarını portör muayenelerine işlemek.
 • Muayeneler sırasında işyeri hekimine yardımcı olmak,
 • İşletmelerde ilgilenilmesi gereken öze durumda çalışanların sağlık kontrollerini yapmak,
 • İlk yardım eğitimlerinde ya da uygulamalarında işyeri hekimiyle birlikte hareket etmek,
 • Sağlık ile alakalı verilmesi gereken eğitimlerde görev almak,
 • Çalışanlara verilen hijyen eğitimlerinde görev almak,
 • İşletmenin genel hijyen kurallarına uyması yönünde direktifler uygulamak,
 • İşyeri hekiminin iş güvenliği çalışmalarında uygun gördüğü çalışmaları yürütmek,
 • İş güvenliğinde rol sahibi işyeri temsilcileri ve OSGB ile yürütülen çalışmalarda görev almak.

Diğer Sağlık Personeli Sertifikası Nasıl Alınır?

Diğer sağlık personeli olabilmek için sertifika almak gerekir. Diğer sağlık personeli sertifikası alabilmek için yönetmelikteki kıstaslar geçerlidir. Buna göre kişilerin ilk olarak ilgili unvanlara sahip olması gerekir.

Ardından Aile ve Çalışma Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş birimlerce verilen eğitimlere katılmak gerekmektedir. Diğer sağlık personeli kursu eğitimleri 90 saatten oluşmaktadır. Eğitimler sonunda ÖSYM tarafından yapılan sınavda başarılı olunmalıdır. Sınavda da başarılı olanlar bakanlıkça sertifikalandırılırlar ve sonrasında diğer sağlık personeli olarak görev yapmaya başlayabilirler.

Ser Akademi olarak yetkilendirilmiş diğer sağlık personeli kursu hizmetlerimiz devam etmektedir. Alanında uzman eğitmenlerimizce sınavlara ve çalışma hayatına en iyi şekilde hazırlanmanız sağlanmakta, en güncel prosedürler ve en modern araçlarla hizmetlerimiz sürmektedir.

Emek Mah. Mareşal F. Çak. Blv.
No: 81-A Şehitkamil / GAZİANTEP
Ticaret Sicil No: 54612
Ser Akademi - Tüm hakları saklıdır © 2018
İzinsiz içerik kullanılamaz. Web Tasarım