C Sınıfı İş Güvenlik Uzmanlığı Eğitimi

C Sınıfı İş Güvenlik Uzmanlığı Eğitimi Nedir ?

Eğitim Bakanlık Onayı alındıktan sonra öncelikle “uzaktan eğitim” süreciyle başlamaktadır. Uzaktan eğitim toplamda 15 gün, 90 saat sürmektedir. Uzaktan eğitim tamamlandıktan sonra örgün eğitim başlamaktadır. Örgün eğitim toplamda 15 gün, 90 saat sürmektedir. Örgün eğitimin ardından 5 günlük, toplamda 40 saatlik uygulama eğitimi (staj) süreci başlamaktadır. Staj bir iş güvenliği uzmanının yanında yapılmaktadır. Eğitimin tüm bölümleri zorunlu olduğundan, ardışık olarak bir bölümü tamamlamayan katılımcı diğer bölümlere giremez.

C Sınıfı İş Güvenlik Uzmanlığı Eğitimine Kimler Katılabilir ?

  • Mühendislik fakültelerinden mezun tüm mühendisler
  • Mimarlık fakültelerinden mezun mimar ve iç mimarlar
  • Fen-Edebiyat fakültelerinden mezun fizikçi, kimyager ve biyologlar
  • Teknik eğitim fakültelerinden mezun olmuş öğretmenler
  • İş sağlığı ve güvenliği programı mezunları

C Sınıfı İş Güvenlik Uzmanlığı Eğitimi Sınav ve Sertifikasyon Süreci Nasıldır?

İş güvenliği sınavları ÖSYM tarafından yapılmaktadır. Her yıl açıklanan sınav takvimi ÖSYM tarafından duyurulur. ÖSYM sınav takvimi belli olduktan sonraki süreçte sınav başvuru işlemleri ile ilgili olarak sizleri bilgilendirip yönlendirmekteyiz. 

Sınav başvuru işlemlerinin bizzat öğrenciler tarafından yapılması zorunluluğu bulunmaktadır. Sınavda 70 puan ve üzeri alan katılımcılar sertifika almaya hak kazanır. 

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi alarak, Bakanlık sınavında başarılı olan adaylar “C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı” ünvanı kazanır. 

Sınavı kazananların sertifikası ÇSGB tarafından belirlenen sertifika ücretini yatırdıktan sonra www.isgkatip.gov.tr adresinde aktif olur. İş sözleşmesi yapabilmek için bu sertifika numarası yeterlidir. Bakanlık tarafından ayrıca basılı sertifika gönderilmemektedir.

Sertifikaların her 5 yılda bir güncellenmesi gerekir. Güncelleme işlemleri Çalışma Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’nce yapılmaktadır.

Eğitim hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın

Emek Mah. Mareşal F. Çak. Blv.
No: 81-A Şehitkamil / GAZİANTEP
Ticaret Sicil No: 54612
Ser Akademi - Tüm hakları saklıdır © 2018
İzinsiz içerik kullanılamaz. Web Tasarım