B Sınıfı İş Güvenlik Uzmanlığı Eğitimi

B Sınıfı İş Güvenlik Uzmanlığı Eğitimi Nedir ?

36 ay saha deneyimini tamamlayan iş güvenliği uzmanları B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılıp sınava girerek B Sınıfı Uzman  ünvanı kazanırlar. Eğitim süreci ve eğitimin müfredatı C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı ile aynıdır. Müfredatta bazı derslerin sürelerinde ve örgün ya da uzaktan eğitim şekliyle verilişinde farklılıklar bulunmaktadır.  Bakanlık onayından sonra 15 gün, toplamda 90 saatlik uzaktan eğitim süreci başlar. Uzaktan eğitimini tamamlayan katılımcı 15 gün, toplam 90 saatlik örgün eğitime devam eder. Örgün eğitimin ardından 5 gün, 40 saat staj zorunluluğu bulunmaktadır. 

B Sınıfı İş Güvenlik Uzmanlığı Eğitimine Kimler Katılabilir ?

(C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen C sınıfı iş güvenliği uzmanları katılabilir. 

3 yıllık saha deneyimi hesaplaması için İSG KATİP’teki tüm dışa görevlendirmelerinizin detay raporlarıyla kurumumuza başvurulması gerekmektedir. 

B Sınıfı İş Güvenlik Uzmanlığı Eğitimi Sınav ve Sertifikasyon Süreci Nasıldır?

İş güvenliği sınavları ÖSYM tarafından yapılmaktadır. Her yıl açıklanan sınav takvimi ÖSYM tarafından duyurulur. ÖSYM sınav takvimi belli olduktan sonraki süreçte sınav başvuru işlemleri ile ilgili olarak sizleri bilgilendirip yönlendirmekteyiz. 

Sınav başvuru işlemlerinin bizzat öğrenciler tarafından yapılması zorunluluğu bulunmaktadır. Sınavda 70 puan ve üzeri alan katılımcılar sertifika almaya hak kazanır. 

B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi alarak, Bakanlık sınavında başarılı olan adaylar “B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı” ünvanı kazanır. 

Sınavı kazananların sertifikası ÇSGB tarafından belirlenen sertifika ücretini yatırdıktan sonra www.isgkatip.gov.tr adresinde aktif olur. İş sözleşmesi yapabilmek için bu sertifika numarası yeterlidir. Bakanlık tarafından ayrıca basılı sertifika gönderilmemektedir.

Sertifikaların her 5 yılda bir güncellenmesi gerekir. Güncelleme işlemleri Çalışma Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’nce yapılmaktadır.

Eğitim hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın

Emek Mah. Mareşal F. Çak. Blv.
No: 81-A Şehitkamil / GAZİANTEP
Ticaret Sicil No: 54612
Ser Akademi - Tüm hakları saklıdır © 2018
İzinsiz içerik kullanılamaz. Web Tasarım